F971E475MCC
Tantalum Capacitors - Solid SMD 25volts 4.7uF 6x3.2
product image
F971E475MCC Picture
SeekIC No. : 001088243 Detail
F971E475MCC: Tantalum Capacitors - Solid SMD 25volts 4.7uF 6x3.2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F971E475MCC
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 4.7 uF Voltage Rating : 25 Volts
ESR : 1.8 Ohms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 2412 Case Code - mm : 6032
Height : 2.5 mm Mfr Case Code : C Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : F97
Product : Tantalum Solid High Reliability Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Voltage Rating : 25 Volts
Series : F97
Product : Tantalum Solid High Reliability
Case Code - in : 2412
Case Code - mm : 6032
Mfr Case Code : C Case
Height : 2.5 mm
Capacitance : 4.7 uF
ESR : 1.8 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationF971E475MCC
VendorNichicon (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
Voltage - Rated 25V
Tolerance±20%
Package / Case6032-25 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)1.800 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C