FBA06A24L1A
FAN 24VDC 1.44W 60MM FAB HYDRO
product image
FBA06A24L1A Picture
SeekIC No. : 003443775 Detail
FBA06A24L1A: FAN 24VDC 1.44W 60MM FAB HYDRO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FBA06A24L1A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: FBA Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Fan Type: Tubeaxial Size / Dimension: Square - 60mm L x 60mm H x 25.5mm W
Voltage - Rated: 24VDC Power (Watts): 1.44W
Features: - RPM: 3200 RPM
Noise: 24 dB Static Pressure: 0.122 in H2O (30.4 Pa)
Package / Case : SOP-20 Air Flow: 14.1 CFM (0.399m³/min)
Termination: 2 Wire Leads Bearing Type: Hydro-wave (HWB)
Description
Fan Type: Tubeaxial
Features: -
Termination: 2 Wire Leads
Operating Temperature: 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
RPM: 3200 RPM
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Bearing Type: Hydro-wave (HWB)
Series: FBA
Voltage - Rated: 24VDC
Size / Dimension: Square - 60mm L x 60mm H x 25.5mm W
Noise: 24 dB
Static Pressure: 0.122 in H2O (30.4 Pa)
Air Flow: 14.1 CFM (0.399m³/min)
Power (Watts): 1.44W
Parameters:
Technical/Catalog InformationFBA06A24L1A
VendorNMB Technologies Corporation
CategoryFans, Thermal Management
Voltage - Rated 24VDC
Power (Watts)1.44W
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25.4mm W