FBL06A12L1A
FAN 12VDC 1.2W 60MM
product image
FBL06A12L1A Picture
SeekIC No. : 003439512 Detail
FBL06A12L1A: FAN 12VDC 1.2W 60MM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FBL06A12L1A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: FBL Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Fan Type: Tubeaxial Size / Dimension: Square - 60mm L x 60mm H x 25.5mm W
Voltage - Rated: 12VDC Power (Watts): 1.20W
Features: - RPM: 3200 RPM
Noise: 24 dB Static Pressure: 0.122 in H2O (30.4 Pa)
Package / Case : SOP-20 Air Flow: 14.1 CFM (0.399m³/min)
Termination: 2 Wire Leads Bearing Type: Hydro-wave (HWB)
Description
Fan Type: Tubeaxial
Voltage - Rated: 12VDC
Features: -
Termination: 2 Wire Leads
Operating Temperature: 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts): 1.20W
RPM: 3200 RPM
Series: FBL
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Bearing Type: Hydro-wave (HWB)
Size / Dimension: Square - 60mm L x 60mm H x 25.5mm W
Noise: 24 dB
Static Pressure: 0.122 in H2O (30.4 Pa)
Air Flow: 14.1 CFM (0.399m³/min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFBL06A12L1A
VendorNMB Technologies Corporation
CategoryFans
Voltage - Rated 12VDC
Power (Watts)1.2W
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25.4mm W