FBMJ4516HM560NT
EMI Filter Beads, Chokes & Arrays FER BD HI CUR CHIP 1806 56OHMS 30%
product image
FBMJ4516HM560NT Picture
SeekIC No. : 001109090 Detail
FBMJ4516HM560NT: EMI Filter Beads, Chokes & Arrays FER BD HI CUR CHIP 1806 56OHMS 30%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FBMJ4516HM560NT
Mfg:
Taiyo Yuden
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Impedance : 56 Ohms Maximum DC Current : 6 Amps
Maximum DC Resistance : 0.007 Ohms Tolerance : 30 %
Termination Style : SMD/SMT Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Package / Case : 1806 (4516 metric)
Description
Voltage Rating :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 6 Amps
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 0.007 Ohms
Impedance : 56 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationFBMJ4516HM560NT
VendorTaiyo Yuden (VA)
CategoryFilters
Filter TypeDifferential Mode - Single
Current Rating6A
Frequency100MHz
Impedance56 Ohm
Number of Lines1
Mounting TypeSurface Mount
PackagingDigi-Reel?
DC Resistance (DCR)7.000 mOhm Max