FC100V10A-G
DC/DC Converters 0-100Vin 10A 1500VDC Isolation
product image
FC100V10A-G Picture
SeekIC No. : 002722237 Detail
FC100V10A-G: DC/DC Converters 0-100Vin 10A 1500VDC Isolation
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FC100V10A-G
Mfg:
Power-One
Quick Details
Product : Isolated Input Voltage Range : 0 V to 100 V
Input Voltage (nominal) : 48 V Number of Outputs : 1
Output Current (Channel 1) : 10 A Mounting Style : Through Hole
Package / Case Size : 2 in x 1 in x 0.44 in
Description
Output Power :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Output Voltage (Channel 1) :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Input Voltage (nominal) : 48 V
Output Current (Channel 1) : 10 A
Mounting Style : Through Hole
Input Voltage Range : 0 V to 100 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationFC100V10A-G
VendorPower-One
CategoryFilters
Inductance-
Current 10A
Filter TypePower Line
Termination StylePCB Pins
Mounting TypeThrough Hole
Voltage - Rated 100V