FCA16N60
MOSFET 600V N-CH MOSFET SuperFET
product image
FCA16N60 Picture
SeekIC No. : 00159639 Detail
FCA16N60: MOSFET 600V N-CH MOSFET SuperFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCA16N60
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 16 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.26 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3P Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 16 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Package / Case : TO-3P
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.26 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCA16N60
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C16A
Rds On (Max) @ Id, Vgs260 mOhm @ 8A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2250pF @ 25V
Power - Max167W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 10V