FCP0805H221G-J1
Film Capacitors .00022uF 50V 2%
product image
FCP0805H221G-J1 Picture
SeekIC No. : 00956708 Detail
FCP0805H221G-J1: Film Capacitors .00022uF 50V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP0805H221G-J1
Capacitance : 220 pF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 0.9 mm H
Product Type : General Purpose
Tolerance : 2 %
Series : FCP
Capacitance : 220 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP0805H221G-J1
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±2%
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C