FCP1206H822G-H2
Film Capacitors .0082uF 50V 2%
product image
FCP1206H822G-H2 Picture
SeekIC No. : 00966364 Detail
FCP1206H822G-H2: Film Capacitors .0082uF 50V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1206H822G-H2
Capacitance : 8200 pF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 1.6 mm W x 3.2 mm L x 1.1 mm H
Product Type : General Purpose
Tolerance : 2 %
Series : FCP
Capacitance : 8200 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1206H822G-H2
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance8200pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±2%
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C