FCP1206H822J-H2
Film Capacitors .0082uF 50V 5%
product image
FCP1206H822J-H2 Picture
SeekIC No. : 00965717 Detail
FCP1206H822J-H2: Film Capacitors .0082uF 50V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1206H822J-H2
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitance : 8200 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 1.6 mm W x 3.2 mm L x 1.1 mm H
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 50 Volts
Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Series : FCP
Capacitance : 8200 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1206H822J-H2
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance8200pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialPPS (Polyphenylene Sulphide)
Package / Case1206 (3216 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C