FCP1210C823J-G3
Film Capacitors .082uF 16V 5%
product image
FCP1210C823J-G3 Picture
SeekIC No. : 00969117 Detail
FCP1210C823J-G3: Film Capacitors .082uF 16V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1210C823J-G3
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitance : 0.082 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 16 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 2.5 mm W x 3.2 mm L x 2.1 mm H
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 16 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Product Type : General Purpose
Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Series : FCP
Capacitance : 0.082 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1210C823J-G3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.082F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialPPS (Polyphenylene Sulphide)
Package / Case1210 (3225 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C