FCP1210H393G-G3
Film Capacitors .039uF 50V 2%
product image
FCP1210H393G-G3 Picture
SeekIC No. : 00969964 Detail
FCP1210H393G-G3: Film Capacitors .039uF 50V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1210H393G-G3
Capacitance : 0.039 uF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 2.5 mm W x 3.2 mm L x 2.1 mm H
Product Type : General Purpose
Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts
Capacitance : 0.039 uF
Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Series : FCP
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1210H393G-G3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.039F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±2%
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C