FCP1913H473G-E1
Film Capacitors .047uF 50V 2%
product image
FCP1913H473G-E1 Picture
SeekIC No. : 00983839 Detail
FCP1913H473G-E1: Film Capacitors .047uF 50V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1913H473G-E1
Capacitance : 0.047 uF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 3.3 mm W x 4.8 mm L x 1.5 mm H
Product Type : General Purpose
Capacitance : 0.047 uF
Tolerance : 2 %
Series : FCP
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1913H473G-E1
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.047F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±2%
Dielectric MaterialPPS (Polyphenylene Sulphide)
Package / Case1913 (4833 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C