FDA59N25
MOSFET 250V N-Ch MOSFET
product image
FDA59N25 Picture
SeekIC No. : 00148223 Detail
FDA59N25: MOSFET 250V N-Ch MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FDA59N25
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 59 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.049 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3PN Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 59 A
Package / Case : TO-3PN
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.049 Ohms
Features:
* 59A, 250V, RDS(on) = 0.049@VGS= 10 V
* Low gate charge (typical 63 nC)
* Low Crss(typical 70 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol Parameter FDA59N25 Unit
VDSS Drain-Source Voltage 250 V
VDS(Avalanche)
Repetitive Avalanche Voltage (Note 1, 2)
300 V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25)
- Continuous (TC = 100)
59
A
A
IDM
Drain Current - Pulsed (Note 1)
236 A
VGSS Gate-Source voltage ±30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
1458 mJ
IAR Avalanche Current (Note 1) 59 A
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1) 39.2 mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3) 4.5 V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25)
- Derate above 25
392
W
W/
TJ, TSTG Operating and Storage Temperature Range -55 to +150
TL Maximum Lead Temperature for Soldering Purpose,
1/8" from Case for 5 Seconds
300
&Z (Asm. Plant Code)
&E&3 (3-Digit Date Code)
Line 2: FDA Line 3: 59N25
Package marking information for product FDA59N25 is available. Click here for more information .
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFDA59N25
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C59A
Rds On (Max) @ Id, Vgs49 mOhm @ 29.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4020pF @ 25V
Power - Max392W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs82nC @ 10V