Power Driver ICs Integ. Load Switch
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | MOSFET Gate Drivers | Supply Voltage - Max : | 8 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 2.5 V | Maximum Power Dissipation : | 700 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 150 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SuperSOT-6 | Packaging : | Reel |
2.8 A, 8 V. RDS(ON) = 55 m @ VGS = 4.5 V
RDS(ON) = 70 m @ VGS= 2.5 V
RDS(ON) = 100 m @ VGS = 1.8 V
Control MOSFET (Q1) includes Zener protection for ESD ruggedness (>6KV Human body model)
High performance trench technology for extremely low RDS(ON)
|
Symbol |
Parameter |
Ratings |
Units |
|
VIN |
MaximumInputVoltage |
± 8 |
V |
|
VON/OFF |
High level ON/OFF voltage range |
0.5 to 8 |
V |
|
ILoad
|
Load Current Continuous (Note 1)
Pulsed |
2.8 |
A |
|
9 | |||
|
PD |
Maximum Power Dissipation (Note 1) |
0.7 |
W |
|
TJ, TSTG |
Operating and Storage Junction Temperature Range |
55 to +150 |
| Product | Product status | Eco Status | Pricing* | Package type | Leads | Packing method | Package Drawing | Package Marking Convention** |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FDC6331L | Full Production | RoHS Compliant | $0.304 | SSOT-6 | 6 | TAPE REEL | Line 1: &E&Y (Binary Calendar Year Coding) Line 2: .331 |
| * Fairchild 1,000 piece Budgetary Pricing |
| ** A sample button will appear if the part is available through Fairchild's on-line samples program. If there is no sample button, please contact a Fairchild distributor to obtain samples |
Package marking information for product FDC6331L is available. Click here for more information . |
This FDC6331L device is particularly suited for compact powermanagement in portable electronic equipment where2.5V to 8V input and 2.8A output current capability areneeded. This load switch integrates a small N-Channelpower MOSFET (Q1) that drives a large P-Channelpower MOSFET (Q2) in one tiny SuperSOT™-6package.
| Technical/Catalog Information | FDC6331L |
| Vendor | Fairchild Semiconductor |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | High Side Switch |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.5 ~ 8 V |
| Package / Case | SuperSOT-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current Limit | 2.8A |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Rds (On) | 55 mOhm |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | FDC6331L FDC6331L FDC6331LTR ND FDC6331LTRND FDC6331LTR |