FF1200R17KE3
IGBT Transistors 1700V 1200A DUAL
product image
FF1200R17KE3 Picture
SeekIC No. : 00143533 Detail
FF1200R17KE3: IGBT Transistors 1700V 1200A DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FF1200R17KE3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~2
Quick Details
Configuration : Dual Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 1600 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 5.95 KW Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : IHM130-10
Description
Packaging :
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V
Configuration : Dual
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Continuous Collector Current at 25 C : 1600 A