FG-23629-P16
Microphones -53 0KN Flat Respons
product image
FG-23629-P16 Picture
SeekIC No. : 002543042 Detail
FG-23629-P16: Microphones -53 0KN Flat Respons
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FG-23629-P16
Mfg:
Knowles Acoustics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Directional Properties : Omnidirectional Impedance : 4.4 K Ohms
Operating Voltage : 0.9 V to 1.6 V Sensitivity : - 33 dB +/- 3 dB
Termination Style : Wire Leads Diameter : 2.565 mm
Length : 2.565 mm
Description
Width :
Depth :
Directional Properties : Omnidirectional
Impedance : 4.4 K Ohms
Termination Style : Wire Leads
Diameter : 2.565 mm
Operating Voltage : 0.9 V to 1.6 V
Sensitivity : - 33 dB +/- 3 dB
Length : 2.565 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationFG-23629-P16
VendorKnowles Acoustics
CategoryAudio Products
Sensitivity-53dB ±3dB
Voltage - Rated 1.3V
Current 50A
TypeElectret Condenser
Size / DimensionCircular - 2.565mm Dia x 2.565mm H
Frequency100Hz ~ 10kHz
S/N Ratio-
Filter Type-
Impedance4.4K Ohm