FGA50N100BNTDTU
IGBT Transistors 600V 4 0A UFD
product image
FGA50N100BNTDTU Picture
SeekIC No. : 00142747 Detail
FGA50N100BNTDTU: IGBT Transistors 600V 4 0A UFD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGA50N100BNTDTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1000 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 25 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 500 nA Power Dissipation : 156 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-3P-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 25 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1000 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V
Package / Case : TO-3P-3
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 500 nA
Power Dissipation : 156 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGA50N100BNTDTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1000V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.9V @ 15V, 60A
Power - Max156W