FGA90N30DTU
IGBT Transistors TBD
product image
FGA90N30DTU Picture
SeekIC No. : 00143820 Detail
FGA90N30DTU: IGBT Transistors TBD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGA90N30DTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.9 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA Power Dissipation : 219 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-3P-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.9 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Package / Case : TO-3P-3
Power Dissipation : 219 W