FGA90N30
Features: • High Current Capability• Low saturation voltage: VCE(sat), Typ = 1.1V@ IC = 20A• High Input ImpedanceSpecifications Symbol Description FGA90N30 Units VCES Collector-Emitter Voltage 300 V VCES Gate-Emitter Voltage ± 30 V IC Collector Current @ ...
product image
FGA90N30 Picture
SeekIC No. : 004341444 Detail
FGA90N30: Features: • High Current Capability• Low saturation voltage: VCE(sat), Typ = 1.1V@ IC = 20A• High Input ImpedanceSpecifications Symbol Description FGA90N30 Units VCES C...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGA90N30
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• High Current Capability
• Low saturation voltage: VCE(sat), Typ = 1.1V@ IC = 20A
• High Input Impedance
Specifications
Symbol Description FGA90N30 Units
VCES Collector-Emitter Voltage 300 V
VCES Gate-Emitter Voltage ± 30 V
IC Collector Current @ TC = 25°C 90 A
ICM Pulsed Collector Current (Note 1) @ TC = 25°C 220 A
PD Maximum Power Dissipation @ TC = 25°C 219 W
Maximum Power Dissipation @ TC = 100°C 87
Tj Operating Junction Temperature -55 to +150 °C
Tstg Storage Temperature Range -55 to +150 °C
TL Maximum Lead Temp. for soldering
Purposes, 1/8" from case for 5 seconds
300 °C