FGAF40N60UFDTU
IGBT Transistors Ultrafast
product image
FGAF40N60UFDTU Picture
SeekIC No. : 00142291 Detail
FGAF40N60UFDTU: IGBT Transistors Ultrafast
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGAF40N60UFDTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.1 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 40 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Power Dissipation : 100 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-3PF-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Continuous Collector Current at 25 C : 40 A
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Power Dissipation : 100 W
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.1 V
Package / Case : TO-3PF-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGAF40N60UFDTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 20A
Power - Max100W