FGAF40N60UFTU
IGBT Transistors 40A/600V/ IGBT
product image
FGAF40N60UFTU Picture
SeekIC No. : 00143394 Detail
FGAF40N60UFTU: IGBT Transistors 40A/600V/ IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGAF40N60UFTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Power Dissipation : 100 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-3PF-3
Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Power Dissipation : 100 W
Package / Case : TO-3PF-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGAF40N60UFTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 20A
Power - Max100W