FGH30N60LSDTU
IGBT Transistors PDD
product image
FGH30N60LSDTU Picture
SeekIC No. : 00143326 Detail
FGH30N60LSDTU: IGBT Transistors PDD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGH30N60LSDTU
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247-3 Packaging : Tube
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGH30N60LSDTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.4V @ 15V, 30A
Power - Max480W