FGH40N65UFDTU
IGBT Transistors N-ch / 40A 650V
product image
FGH40N65UFDTU Picture
SeekIC No. : 00142745 Detail
FGH40N65UFDTU: IGBT Transistors N-ch / 40A 650V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGH40N65UFDTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 650 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247AB-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 650 V