FGH60N60UFDTU
IGBT Transistors N-Ch/ 60A 600V FS
product image
FGH60N60UFDTU Picture
SeekIC No. : 00142474 Detail
FGH60N60UFDTU: IGBT Transistors N-Ch/ 60A 600V FS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGH60N60UFDTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247AB-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247AB-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGH60N60UFDTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 60A
Power - Max298W