FGL40N120ANTU
IGBT Transistors 1200V NPT IGBT
product image
FGL40N120ANTU Picture
SeekIC No. : 00143390 Detail
FGL40N120ANTU: IGBT Transistors 1200V NPT IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGL40N120ANTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 25 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-264-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 25 V
Package / Case : TO-264-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGL40N120ANTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)64A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.2V @ 15V, 40A
Power - Max500W