FGP50BHE3/54
Rectifiers 100 Volt 5.0A 35ns Glass Passivated
product image
FGP50BHE3/54 Picture
SeekIC No. : 00170859 Detail
FGP50BHE3/54: Rectifiers 100 Volt 5.0A 35ns Glass Passivated
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGP50BHE3/54
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 100 V Forward Voltage Drop : 0.95 V
Recovery Time : 35 ns Forward Continuous Current : 5 A
Max Surge Current : 135 A Reverse Current IR : 5 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : GP-20
Packaging : Reel
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Packaging : Reel
Configuration : Single
Forward Voltage Drop : 0.95 V
Forward Continuous Current : 5 A
Reverse Current IR : 5 uA
Mounting Style : Through Hole
Reverse Voltage : 100 V
Recovery Time : 35 ns
Package / Case : GP-20
Max Surge Current : 135 A