FGP50B-E3/73
Rectifiers 100 Volt 5.0A 35ns Glass Passivated
product image
FGP50B-E3/73 Picture
SeekIC No. : 00173488 Detail
FGP50B-E3/73: Rectifiers 100 Volt 5.0A 35ns Glass Passivated
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGP50B-E3/73
Reverse Voltage : 100 V Forward Voltage Drop : 0.95 V
Recovery Time : 35 ns Forward Continuous Current : 5 A
Max Surge Current : 135 A Reverse Current IR : 5 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : GP-20
Packaging : Ammo
Configuration : Single
Forward Voltage Drop : 0.95 V
Forward Continuous Current : 5 A
Reverse Current IR : 5 uA
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Ammo
Reverse Voltage : 100 V
Recovery Time : 35 ns
Package / Case : GP-20
Max Surge Current : 135 A