FH12-11S-0.5SH
FFC / FPC Connectors Obsolete
product image
FH12-11S-0.5SH Picture
SeekIC No. : 002170493 Detail
FH12-11S-0.5SH: FFC / FPC Connectors Obsolete
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FH12-11S-0.5SH
Mfg:
Hirose Connector
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : Boardmount Pitch : 0.5 mm
Mounting Angle : Right Angle Mounting Style : SMD/SMT
Contact Plating : Tin Lead Voltage Rating : 50 VAC
Current Rating : 0.4 A
Description
Number of Positions / Contacts :
Product Type : Boardmount
Pitch : 0.5 mm
Mounting Style : SMD/SMT
Current Rating : 0.4 A
Contact Material : Phosphor Bronze
Voltage Rating : 50 VAC
Contact Plating : Tin Lead
Mounting Angle : Right Angle
Housing Material : Polyamide/Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide
Parameters:
Technical/Catalog InformationFH12-11S-0.5SH
VendorHirose Electric Co Ltd (VA)
CategoryConnectors
Pitch0.020" (0.50mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
PackagingCut Tape (CT)
Connector TypeBottom Contacts
Number of Positions 11
Locking FeatureFlip Lock
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm