FH12-30S-0.5SH(1)(98)
FFC / FPC Connectors 30P SMT HORIZONTAL .5MM PITCH
product image
FH12-30S-0.5SH(1)(98) Picture
SeekIC No. : 002169242 Detail
FH12-30S-0.5SH(1)(98): FFC / FPC Connectors 30P SMT HORIZONTAL .5MM PITCH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FH12-30S-0.5SH(1)(98)
Mfg:
Hirose Connector
Quick Details
Product Type : Boardmount Pitch : 0.5 mm
Number of Positions / Contacts : 30 Mounting Angle : Horizontal
Mounting Style : SMD/SMT Housing Material : Polyamide
Contact Material : Phosphor Bronze Contact Plating : Gold
Voltage Rating : 50 V Current Rating : 0.5 A
Description
Product Type : Boardmount
Pitch : 0.5 mm
Mounting Style : SMD/SMT
Contact Plating : Gold
Mounting Angle : Horizontal
Number of Positions / Contacts : 30
Contact Material : Phosphor Bronze
Voltage Rating : 50 V
Current Rating : 0.5 A