FJX4009RTF
Transistors Switching (Resistor Biased) PNP Si Transistor Epitaxial
product image
FJX4009RTF Picture
SeekIC No. : 00222639 Detail
FJX4009RTF: Transistors Switching (Resistor Biased) PNP Si Transistor Epitaxial
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FJX4009RTF
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Transistor Polarity : PNP
Typical Input Resistor : 4.7 KOhms Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-323-3 Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 40 V
Continuous Collector Current : - 0.1 A Peak DC Collector Current : 100 mA
Power Dissipation : 0.2 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Description
Typical Resistor Ratio :
Maximum Operating Frequency :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Mounting Style : SMD/SMT
Typical Input Resistor : 4.7 KOhms
Transistor Polarity : PNP
Peak DC Collector Current : 100 mA
Configuration : Single
Package / Case : SOT-323-3
Power Dissipation : 0.2 W
Continuous Collector Current : - 0.1 A
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 40 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationFJX4009RTF
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypePNP - Pre-Biased
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)40V
Current - Collector (Ic) (Max)100mA
Power - Max200mW
Resistor - Base (R1) (Ohms)4.7K
Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms)-
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic300mV @ 1mA, 10mA
Current - Collector Cutoff (Max)-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 1mA, 5V
Frequency - Transition200MHz