FK18SM-12
ApplicationServo motor drive, Robot, UPS, Inverter Fluorecent lamp, etc.Specifications Symbol Parameter Conditions Ratings Unit VDSS Drain-source voltage VGS = 0V 600 V VGSS Gate-source voltage VDS = 0V ±30 V ID Drain current 18 A IDM Drain current (Pu...
product image
FK18SM-12 Picture
SeekIC No. : 004341892 Detail
FK18SM-12: ApplicationServo motor drive, Robot, UPS, Inverter Fluorecent lamp, etc.Specifications Symbol Parameter Conditions Ratings Unit VDSS Drain-source voltage VGS = 0V 600 V VGS...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK18SM-12
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
Servo motor drive, Robot, UPS, Inverter Fluorecent lamp, etc.
Specifications
Symbol Parameter Conditions
         Ratings
Unit
VDSS
Drain-source voltage
VGS = 0V 600 V
VGSS
Gate-source voltage
VDS = 0V  ±30 V
ID
Drain current
  18 A
IDM Drain current (Pulsed)
54
 A
IS
Source current
  18 A
ISM
Source current (Pulsed)
  54 A