FK28C0G1H040C
CAP CER 4PF 50V RADIAL
product image
FK28C0G1H040C Picture
SeekIC No. : 002954704 Detail
FK28C0G1H040C: CAP CER 4PF 50V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK28C0G1H040C
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 4.0pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±0.25pF
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±0.25pF
Capacitance: 4.0pF
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)