FM2G300US60
IGBT Modules
product image
FM2G300US60 Picture
SeekIC No. : 00142189 Detail
FM2G300US60: IGBT Modules
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FM2G300US60
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Dual
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.2 V
Continuous Collector Current at 25 C : 300 A Gate-Emitter Leakage Current : 100 nA
Power Dissipation : 1.25 KW Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : 7PM-BB
Description
Packaging :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Product : IGBT Silicon Modules
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.2 V
Configuration : Dual
Power Dissipation : 1.25 KW
Continuous Collector Current at 25 C : 300 A
Gate-Emitter Leakage Current : 100 nA
Package / Case : 7PM-BB
Features:
• UL Certified No. E209204
• Short circuit rated 10us @ TC = 100°C, VGE = 15V
• High speed switching
• Low saturation voltage : VCE(sat) = 2.2 V @ IC = 300A
• High input impedance
• Fast and soft anti-parallel FWD
Application
• AC & DC motor controls
• General purpose inverters
• Robotics
• Servo controls
• UPS
Specifications
Symbol Description FM2G150US60 Units
VCES Collector-Emitter Voltage 600 V
VGES Gate-Emitter Voltage ± 20 V
IC Collector Current @ TC = 25°C 300 A
ICM (1) Pulsed Collector Current 600 A
IF Diode Continuous Forward Current @ TC = 100°C 300 A
IFM Diode Maximum Forward Current 600 A
TSC Short Circuit Withstand Time @ TC = 100°C 10 us
PD Maximum Power Dissipation @ TC = 25°C 1250 W
TJ Operating Junction Temperature -40 to +150 °C
TSTG Storage Temperature Range -40 to +125 °C
VISO Isolation Voltage @ AC 1minute 2500 V