FQA24N50
MOSFET 500V N-Channel QFET
product image
FQA24N50 Picture
SeekIC No. : 00163134 Detail
FQA24N50: MOSFET 500V N-Channel QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQA24N50
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 24 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.2 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3PN Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 24 A
Package / Case : TO-3PN
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.2 Ohms
Features:
* 24A, 500V, RDS(on)  = 0.2  @VGS  = 10 V
* Low gate charge ( typical 90 nC)
* Low Crss ( typical  55 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQA24N50
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
500
V
ID
Drain Current     - Continuous (TC = 25°C)
                  - Continuous (TC = 100°C)
A
15.2
A
IDM
Drain Current - Pulsed             (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy      (Note 2)
mJ
IAR
Avalanche Current                   (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy         (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt           (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation     (TC = 25°C)
                     - Derate above 25°C
290
W
2.33
W/
TJ,TSTG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to+150
TL
Maximum lead temperature for soldering purposes,1/8" from case for 5 seconds
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQA24N50
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C24A
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 12A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4500pF @ 25V
Power - Max290W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs120nC @ 10V