FQA22N30
MOSFET
product image
FQA22N30 Picture
SeekIC No. : 00166066 Detail
FQA22N30: MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQA22N30
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 22 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.16 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3P
Description
Packaging :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 22 A
Package / Case : TO-3P
Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.16 Ohms
Features:
* 22A, 300V, RDS(on) = 0.16 @VGS  = 10 V
* Low gate charge ( typical  47 nC)
* Low Crss ( typical  40 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQA22N30
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
300
V
ID
Drain Current     - Continuous (TC = 25°C)
                  - Continuous (TC = 100°C)
A
13.9
A
IDM
Drain Current - Pulsed             (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy      (Note 2)
mJ
IAR
Avalanche Current                   (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy         (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt           (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation     (TC = 25°C)
                     - Derate above 25°C