FQAF16N25C
MOSFET 250V N-Channel Advance Q-FET
product image
FQAF16N25C Picture
SeekIC No. : 00159844 Detail
FQAF16N25C: MOSFET 250V N-Channel Advance Q-FET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQAF16N25C
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 11.4 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.27 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3PF Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 11.4 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.27 Ohms
Package / Case : TO-3PF
Features:
* 11.4A, 250V, RDS(on) = 0.27 @VGS  = 10 V
* Low gate charge ( typical  41 nC)
* Low Crss ( typical  68 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQAF16N25C
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
250
V
ID
Drain Current     - Continuous (TC = 25°C)
                  - Continuous (TC = 100°C)
A
7.2
A
IDM
Drain Current - Pulsed             (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy      (Note 2)
mJ
IAR
Avalanche Current                   (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy         (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt           (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation     (TC = 25°C)
                     - Derate above 25°C
73
W
0.59
W/
TJ,TSTG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to+150
TL
Maximum lead temperature for soldering purposes,1/8" from case for 5 seconds
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQAF16N25C
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C11.4A
Rds On (Max) @ Id, Vgs270 mOhm @ 5.7A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1080pF @ 25V
Power - Max73W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs53.5nC @ 10V