FQAF17P10
MOSFET 100V P-Channel QFET
product image
FQAF17P10 Picture
SeekIC No. : 00164034 Detail
FQAF17P10: MOSFET 100V P-Channel QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQAF17P10
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 12.4 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3PF Packaging : Tube
Description
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms
Package / Case : TO-3PF
Drain-Source Breakdown Voltage : - 100 V
Continuous Drain Current : 12.4 A
Features:
* -12.4A, -100V, R DS(on) = 0.19  @VGS  = -10 V
* Low gate charge ( typical 30 nC)
* Low Crss ( typical  100 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
* 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol
Parameter
FQAF17P10
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
-100
V
ID
Drain Current     - Continuous (TC = 25°C)
                  - Continuous (TC = 100°C)
A
-8.8
A
IDM
Drain Current - Pulsed             (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy      (Note 2)
mJ
IAR
Avalanche Current                   (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy         (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt           (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation     (TC = 25°C)
                     - Derate above 25°C
56
W
0.37
W/
TJ,TSTG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to+150
TL
Maximum lead temperature for soldering purposes,1/8" from case for 5 seconds
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQAF17P10
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C12.4A
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 6.2A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1100pF @ 25V
Power - Max56W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs39nC @ 10V