FQAF33N10
MOSFET 100V N-Channel QFET
product image
FQAF33N10 Picture
SeekIC No. : 00162194 Detail
FQAF33N10: MOSFET 100V N-Channel QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQAF33N10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 25.8 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.052 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Package / Case : TO-3PF
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.052 Ohms
Continuous Drain Current : 25.8 A
Features:
* 25.8A, 100V, R DS(on) = 0.052  @VGS  = 10 V
* Low gate charge ( typical 38 nC)
* Low Crss ( typical  62 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
* 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol
Parameter
FQAF33N10
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
100
V
ID
Drain Current     - Continuous (TC = 25°C)
                  - Continuous (TC = 100°C)
A
18.2
A
IDM
Drain Current - Pulsed             (Note 1)
VGSS
Gate-Source Voltage
± 25
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy      (Note 2)
mJ
IAR
Avalanche Current                   (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy         (Note 1)
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt           (Note 3)
V/ns
PD
Power Dissipation     (TC = 25°C)
                     - Derate above 25°C
83
W
0.55
W/
TJ,TSTG
Operating and Storage Temperature Range
-55 to+150
TL
Maximum lead temperature for soldering purposes,1/8" from case for 5 seconds
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQAF33N10
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C25.8A
Rds On (Max) @ Id, Vgs52 mOhm @ 12.9A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1500pF @ 25V
Power - Max83W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs51nC @ 10V