FQAF33N10L
MOSFET 100V N-Ch QFET Logic Level
product image
FQAF33N10L Picture
SeekIC No. : 00151681 Detail
FQAF33N10L: MOSFET 100V N-Ch QFET Logic Level
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQAF33N10L
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 25.8 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.052 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Package / Case : TO-3PF
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.052 Ohms
Continuous Drain Current : 25.8 A
Features:
• 25.8A, 100V, RDS(on) = 0.052Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 30 nC)
• Low Crss ( typical 70 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter
FQA33N10L
Units
VDSS Drain-Source Voltage
100
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
25.8
A
18.2
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
VGSS Gate-Source Voltage
± 20
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
25.8
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
16.3
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
6.0
V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C
83
W
0.56
W/°C
TJ, TSTG Operating and Storage Temperature Range
-55to+175
°C
TL Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8" from case for 5 seconds
300
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQAF33N10L
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C25.8A
Rds On (Max) @ Id, Vgs52 mOhm @ 12.9A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1630pF @ 25V
Power - Max83W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 5V