FQB20N06
Features: • 20A, 60V, RDS(on) = 0.06Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 11.5 nC)• Low Crss ( typical 25 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• 175°C maximum junction temperature ratingSpecifications Symbol ...
product image
FQB20N06 Picture
SeekIC No. : 004343096 Detail
FQB20N06: Features: • 20A, 60V, RDS(on) = 0.06Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 11.5 nC)• Low Crss ( typical 25 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Imp...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB20N06
Features:
• 20A, 60V, RDS(on) = 0.06Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 11.5 nC)
• Low Crss ( typical 25 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter
FQB20N06 / FQI20N06
Units
VDSS Drain-Source Voltage
60
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
20
A
14.1
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
80
VGSS Gate-Source Voltage
±25
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
20
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
5.3
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
7.0
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C