FQB20N06LTM
MOSFET 60V N-Channel QFET Logic Level
product image
FQB20N06LTM Picture
SeekIC No. : 00162245 Detail
FQB20N06LTM: MOSFET 60V N-Channel QFET Logic Level
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB20N06LTM
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 21 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.055 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Continuous Drain Current : 21 A
Package / Case : TO-263
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.055 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQB20N06LTM
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C21A
Rds On (Max) @ Id, Vgs55 mOhm @ 10.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 630pF @ 25V
Power - Max3.75W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs13nC @ 5V