FQB32N12V2
Features: • 32A, 120V, RDS(on) = 0.05Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 41 nC)• Low Crss ( typical 70 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capabilitySpecifications Symbol Parameter FQB32N12V2/FQI32N12V2 Units VDS...
product image
FQB32N12V2 Picture
SeekIC No. : 004343108 Detail
FQB32N12V2: Features: • 32A, 120V, RDS(on) = 0.05Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 41 nC)• Low Crss ( typical 70 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Impr...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB32N12V2
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 32A, 120V, RDS(on) = 0.05Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 41 nC)
• Low Crss ( typical 70 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol Parameter
FQB32N12V2/FQI32N12V2
Units
VDSS Drain-Source Voltage
120
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
32
A
23
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
128
VGSS Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
32
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
15
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
4.5
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C