FQB33N10
Features: • 33A, 100V, RDS(on) = 0.052Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 38 nC)• Low Crss ( typical 62 pF)• Fast switching.• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• 175°C maximum junction temperature ratingSpecifications Symbol ...
product image
FQB33N10 Picture
SeekIC No. : 004343110 Detail
FQB33N10: Features: • 33A, 100V, RDS(on) = 0.052Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 38 nC)• Low Crss ( typical 62 pF)• Fast switching.• 100% avalanche tested• Im...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB33N10
Features:
• 33A, 100V, RDS(on) = 0.052Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 38 nC)
• Low Crss ( typical 62 pF)
• Fast switching.
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter
FQB33N10 / FQI33N10
Units
VDSS Drain-Source Voltage
100
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
33
A
23
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
132
VGSS Gate-Source Voltage
± 25
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
33
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
12.7
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
6.0
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C