FQB45N15V2
Features: • 45A, 150V, RDS(on) = 0.04 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 72 nC)• Low Crss ( typical 135 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capabilitySpecifications Symbol Parameter FQB45N15V2/FQI45N15V2 Units V...
product image
FQB45N15V2 Picture
SeekIC No. : 004343122 Detail
FQB45N15V2: Features: • 45A, 150V, RDS(on) = 0.04 @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 72 nC)• Low Crss ( typical 135 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved d...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB45N15V2
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 45A, 150V, RDS(on) = 0.04 @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 72 nC)
• Low Crss ( typical 135 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol
Parameter
FQB45N15V2/FQI45N15V2
Units
VDSS
Drain-Source Voltage
150
V
ID
Drain Current
- Continuous (TC =25°C)
45
A
- Continuous (TC = 100°C)
31
A
IDM
DrainCurrentPulsed  (Note 1)
180
VGSS
Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS
Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR
Avalanche Current                     (Note 1)
EAR
Repetitive Avalanche Energy     (Note 1)
22
mJ
d v/dt
PeakDiode Recovery dv/dt      (Note 3)
5.5
V/ns
PD
TJ, TSTG
Power Dissipation (TC = 25°C)
220
W
- Derate above 25°C