FQD8N25TF
MOSFET 250V N-Channel QFET
product image
FQD8N25TF Picture
SeekIC No. : 00163499 Detail
FQD8N25TF: MOSFET 250V N-Channel QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQD8N25TF
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 6.2 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.55 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 6.2 A
Package / Case : TO-252
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.55 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQD8N25TF
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C6.2A
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 3.1A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 530pF @ 25V
Power - Max2.5W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V