FQI44N08TU
MOSFET
product image
FQI44N08TU Picture
SeekIC No. : 00166928 Detail
FQI44N08TU: MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQI44N08TU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 80 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 44 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.034 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : I2PAK Packaging : Rail
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Continuous Drain Current : 44 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 80 V
Package / Case : I2PAK
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.034 Ohms