FQI50N06TU
MOSFET 60V N-Channel QFET
product image
FQI50N06TU Picture
SeekIC No. : 00146973 Detail
FQI50N06TU: MOSFET 60V N-Channel QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQI50N06TU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 50 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-262 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 50 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Package / Case : TO-262
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQI50N06TU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs22 mOhm @ 25A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1540pF @ 25V
Power - Max3.75W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs41nC @ 10V