FQI65N06
Features: • 65A, 60V, RDS(on) = 0.016Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 48 nC)• Low Crss ( typical 100 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• 175°C maximum junction temperature ratingSpecifications Symbol ...
product image
FQI65N06 Picture
SeekIC No. : 004343310 Detail
FQI65N06: Features: • 65A, 60V, RDS(on) = 0.016Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 48 nC)• Low Crss ( typical 100 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Imp...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQI65N06
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 65A, 60V, RDS(on) = 0.016Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 48 nC)
• Low Crss ( typical 100 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter
FQB65N06 / FQI65N06
Units
VDSS Drain-Source Voltage
60
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
65
A
46.1
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
260
VGSS Gate-Source Voltage
±25
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
65
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
15.0
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
7.0
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C