FQP20N06
MOSFET 60V N-Channel QFET
product image
FQP20N06 Picture
SeekIC No. : 00149664 Detail
FQP20N06: MOSFET 60V N-Channel QFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP20N06
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.06 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 20 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.06 Ohms
Features:
* 20A, 60V, RDS(on) = 0.06 @VGS = 10 V
* Low gate charge ( typical 11.5 nC)
* Low Crss ( typical  25 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
* 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter  FQP20N06 Units
VDSS Drain-Source Voltage 60 V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25)
- Continuous (TC = 100)
 20 A
 14.1 A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)   80 A
VGSS Gate-Source Voltage ± 25 V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)  155 mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)  20 A
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)  5.3 mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)  7.0 V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25)
- Derate above 25
 53 W
 0.35 W/
TJ,TSTG Operating and Storage Temperature Range  -55 to +175
TL Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8" from case for 5 seconds
300
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQP20N06
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs60 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 590pF @ 25V
Power - Max53W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V