FQP20N06L
MOSFET 60V N-Channel QFET Logic Level
product image
FQP20N06L Picture
SeekIC No. : 00147867 Detail
FQP20N06L: MOSFET 60V N-Channel QFET Logic Level
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQP20N06L
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 21 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.042 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 21 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.042 Ohms
Features:
* 21A, 60V, RDS(on)  = 0.055 @VGS = 10 V
* Low gate charge ( typical 9.5 nC)
* Low Crss ( typical  35 pF)
* Fast switching
* 100% avalanche tested
* Improved dv/dt capability
* 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter FQP20N06L Units
VDSS Drain-Source Voltage 60 V
ID
Drain Current - Continuous (TC = 25)
- Continuous (TC= 100)
21 A
14.7 A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1) 84 A
VGSS Gate-Source Voltage ± 20 V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy  (Note 2) 170 mJ
IAR Avalanche Curren   (Note 1) 21 A
EAR
Repetitive Avalanche Energy   (Note 1)
5.3
mJ
dv/dt
Peak Diode Recovery dv/dt  (Note 3)
7.0 V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25)
- Derate above 25
53 W
0.35 W/
TJ, TSTG Operating and Storage Temperature Range -55 to +175
TL Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8" from case for 5 seconds
300
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQP20N06L
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C21A
Rds On (Max) @ Id, Vgs55 mOhm @ 10.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 630pF @ 25V
Power - Max53W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs13nC @ 5V